Årlig fagseminar om seneffekter

Elna H Larsen og Einar Stensvold - Barnekreftforeningens fagseminar 2025

Deltakerne på årets seminar var først og fremst pedagoger tilknyttet skolene barna og ungdommene tilhører, men også ergoterapeuter, kreftkoordinatorer, sykepleiere, stråleterapeuter og fysioterapeuter fant veien til Gardermoen de to siste dagene i januar.   

Overlevelse kan være en utfordring

De over 70 deltakerne fikk en forståelse for hva seneffekter kan være, hvorfor de oppstår, og hvordan vi rundt kan hjelpe barnekreftoverlevere med å manøvrere livet etter behandling.  

– For flertallet av de som overlever, er overlevelsen en utfordring, sier Eva-Mari Andersen, stipendiat ved Institutt for spesialpedagogikk ved Universitetet i Oslo. I dette legger Eva-Mari at for mange av de som har vært gjennom behandling for barnekreft, tilkommer det utfordringer av enten psykisk, fysisk, eller sosial art i etterkant av behandlingen.  

For flertallet av de som overlever, er overlevelsen en utfordring.

Eva-Mari Andersen<br>Stipendiat, Institutt for spesialpedagogikk, UiO Eva-Mari Andersen
Stipendiat, Institutt for spesialpedagogikk, UiO 

Så mange som 70 % av barnekreftoverlevere opplever seneffekter. Dette innebærer ulike plager, og i varierende grad. Det igjen betyr at veldig mange av de som behandles for kreft i barne- og ungdomsårene vil trenge ekstra hjelp og tilrettelegging i barnehage- og skoleløp.   
Da trenger de gode fagfolk rundt seg, som har kunnskap om hvilke utfordringer en kan møte etter kreftbehandling, og hvordan de kan tilrettelegge for å øke barna og ungdommens mestring. 

Les mer: Eva-Mari hadde leukemi som ung. Nå forsker hun på andre unge kreftoverlevere.

Foredrag fra faglig ekspertise

Foredragene på seminaret holdes av noen av landets beste på fagfeltet – her belyses seneffekter og behovet for god tilrettelegging fra et tverrfaglig perspektiv, hvor både barneonkologer (barnekreftleger), spesialsykepleiere, sykehusskolen og foreldreperspektivet er representert.

Overlevelse er ikke nok, vi skal sikte på maksimal overlevelse med minimum overlevelseskostnad.

Einar Stensvold, Overlege/PhD og Elna Hamilton Larsen, Barnesykepleier <br>Rikshospitalet og med. fakultet, UIOEinar Stensvold, Overlege/PhD og Elna Hamilton Larsen, Barnesykepleier 
Rikshospitalet og med. fakultet, UIO

For å klare dette må de som møter barnet og ungdommene i alle instanser ha tilstrekkelig kunnskap om hva seneffekter er, og – aller viktigst – hvordan tilrettelegge for gode liv etter kreftbehandling.  

Alt henger sammen 

De siste foredragsholderne på seneffektsseminaret var Siv og Espen Linderud, foreldre til Kiam som hadde kreft som liten, og nå går på ungdomskolen. Foreldrene delte sine erfaringer med å bli fulgt opp av skoleverket også lenge etter endt kreftbehandling.

De fortalte om en hverdag der alt henger sammen – får ikke deres barn god nok tilrettelegging i skolen, kan han ikke delta på fotballtrening. Deltar han ikke på fotballtrening, mister han enda en arena der han kan mestre og være en helt normal, glad gutt. Det er faktisk dette vi går glipp av, når vi ikke tilrettelegger godt nok.  

Barnekreftforeningen ønsker å takke alle som deltok på årets fagseminar for deres engasjement, og for den viktige jobben dere gjør for barn og ungdommer som trenger dere.

Engasjerte deltakere. – Det var nyttig å høre barneonkologen snakke om hva man må ta hensyn til i møte med ulike seneffekter, mente Mats Eriksen (veileder) og Tobias Boyesen (miljøarbeider), som til daglig jobber ved Solhagan avlastningstilbud i Oslo kommune.

Gave

Med din gave, gir du barn og familier som er rammet av kreft, håp i en vanskelig tid. Sammen skal vi finne bedre behandlingsmetoder, slik at flere barn får et godt liv etter behandling. Tusen takk!

Ja, jeg samtykker til at Barnekreftforeningen kan bruke mine kontaktopplysninger til å oppfylle min giveravtale. Beløpet trekkes den 20. i hver måned. Du kan når som helst avslutte avtalen på telefon 919 02099 eller epost til [email protected]
Kontaktinfo hentes fra Vipps
Kontaktinfo hentes fra AvtaleGiro
Kontaktinfo hentes fra Vipps
Kontaktinfo må fylles ut
For bedrifter